Основні складові безбар'єрного середовища у соціумі та вдома



Те, як суспільство ставиться до інвалідів, говорить про рівень розвитку держави.


А чи знаєте ви, що на планеті Земля більше 10% людей страждає від проблем, пов'язаних з опорно-руховим апаратом? Слабозорих та слабочуючих ще більше. Всі вони потребують створення безбар'єрного середовища.



Основні складові безбар'єрного середовища у соціумі та вдома

Що таке безбар'єрне середовище


Під БСЖ (безбар’єрне середовище життєдіяльності) розуміється те оточення, у якому немає перешкод для якісного та повноцінного життя людей з обмеженими можливостями здоров’я (ОМЗ). Забезпечення повноцінних і комфортних умов для інвалідів дозволяє їм відчувати себе незалежними як у фізичному, психологічному, так і в соціальному плані. Ключовий принцип БСЖ звучить наступним чином: всі будівлі громадського та житлового призначення та прилеглі до них території повинні бути доступні для кожного маломобільного громадянина.


БСЖ формується за рахунок:


  • використання поручнів;

  • будівництва стаціонарних і мобільних пандусів;

  • оснащення приміщень спеціальною адаптаційною оргтехнікою;

  • обладнання місць для паркування автомобілів, власники яких інваліди;

  • організації доступності скверів, парків, територій, прилеглих до житлових і громадських будинків;

  • наявності місць відпочинку, обладнаних лавками вздовж пішохідних доріжок, тротуарів;

  • встановлення контрастних маячків, які необхідні людям зі слабким зором;

  • оснащення світлофорів, пішохідних переходів звуковими сигналами (для слабочуючих) тощо.

У створенні та формуванні «особливого» середовища для маломобільних громадян повинні брати активну участь не тільки державні, а й громадські організації. Спільні зусилля дозволяють домогтися хороших результатів у вдосконаленні сучасної інфраструктури.


Як зробити життя людям похилого віку більш комфортним


Поки що організація безбар'єрного середовища – справа майбутнього, а інвалідам з обмеженими можливостями здоров'я та пенсіонерам необхідно щодня вирішувати побутові завдання. Одним із затребуваних пристосувань є інвалідна коляска, за посиланням https://fmf.com.ua/Invalidni-kolisni-krisla представлено великий асортимент моделей. Окрім засобу для пересування, треба створити комфортні умови у квартирі. Наприклад, приміщення повинні бути виконані в теплих і світлих відтінках. Але головне, на чому варто робити акцент при організації простору квартири, – це безпека. Особливо якщо людина самотня.


У літньому віці улюблене помешкання може стати справжньою смугою перешкод. Статистика свідчить: понад 30% пенсіонерів падають щорічно і отримують травми різного ступеня тяжкості. В цьому немає нічого дивного, адже з віком порушується координація рухів, слабшає зір. Багато падінь трапляються саме у помешканні. Тому вкрай важливо запобігти подібним випадкам, створивши всі умови для комфортного пересування і проживання. Особливу увагу потрібно звернути на:


  • захаращеність квартири. Коридори і кімнати слід звільнити від будь-яких сторонніх предметів: проводів, взуття, коробок, зайвих меблів;

  • щільне прилягання килимів до підлоги. Фахівці радять для фіксації килимових покриттів до підлоги використовувати двосторонній скотч. В іншому випадку підвищується ризик випадкового падіння;

  • вільні стіни. Пересуваючись по квартирі, людям похилого віку доводиться на щось спиратися. Якщо вони будуть заставлені меблями, притуленими предметами, можуть виникнути складнощі;

  • наявність прохідних вимикачів. Людям у віці особливо складно пересуватися у напівтемряві. Якщо ви не хочете, щоб ваша рідна людина падала, встановіть спеціальні вимикачі, які дозволяють включати світло в одній стороні кімнати, а вимикати – у інший.

  • вибір зручного ліжка. Якість матраца відіграє першорядну роль. В ідеалі слід віддати перевагу ортопедичній моделі;

  • достатнє освітлення. Кожна кімната повинна бути обладнана освітлювальними приладами хорошої яскравості. Пенсіонери часто скаржаться на слабкий зір, тому вони потребують наявності достатньої кількості світла;

  • організацію ванної кімнати. Віддайте перевагу душовій кабіні. Погодьтеся, для того щоб залізти у ванну, необхідно докласти особливих зусиль, ймовірність впасти при цьому значно підвищується. Як варіант, можна запропонувати спеціальне сидіння для ванни. Воно дозволяє комфортно здійснювати гігієнічні процедури. Сидіння встановлюється на бортики. Крім цього, не варто забувати про додаткові поручні і гумові килимки;

  • організацію речей в шафі. Розташовуйте одяг на кожен день і предмети першої необхідності на нижніх полицях. Якщо ваш родич страждає втратою пам'яті, рекомендується клеїти стікери, які будуть нагадувати, де і що зберігається.

Серед додаткових порад варто назвати такі: відмова від сходів і порогів на підлозі, вивішування списку з номерами телефонів екстрених служб і родичів, носіння капців із задником на гумовій підошві. Звичайно, у квартирі обов'язково має бути тепло. Не буде зайвою і турбота про звукоізоляцію.


Ваша оценка:
  • 0
  (голосов: 0)


Как и чем лечить заболевания вы предпочитаете?